צלקות הן סימנים הנשארים על העור לאחר שהחלים לגמרי. הן נוצרות בנסיבות שונות בהן השכבה הפנימית של העור נפגעת ואיננה מתרפאת היטב. בין היתר, כתוצאה מכוויות, פצעי אקנה שאינן מתרפאים, טראומות, ניתוחים, פציעות חודרניות ועוד. ניתן למצוא צלקות מסוגים שונים, חלקן , בשרניות ועבות ואחרות אדומות, מגרדות ומוגבהות. צלקות מהוות מפגע אסתטי ורבים היו רוצים להעלימן או, לכל היותר, לטשטשן עד כדי המצב בו הן כבר לא מהוות גורם אסתטי מפריע. הטכנולוגיות הקיימות מאפשרות מגוון טיפולים ובהם: טשטוש אדמומית, הבהרת צלקות, הורדת נפיחות, השטחת צלקות בולטות ושיפור גמישות העור.

סוגי טיפולים לטשטוש צלקות

לכל סוג של צלקת ניתן להתאים טיפול אחר. הטכנולוגיות הקיימות החדישות ביותר כוללות בין השאר קרני לייזר באורכים שונים, גלי רדיו, סוגים שונים של פילינג אקטיבי, הקפאת צלקות, הזרקת סטרואידים לתוכן, שימוש בתכשירים או במוצרים המדכאים את התהליך הצלקתי, הזרקת חומרים לעידוד יצירת קולגן וכדומה. שילוב של כל אלו עשוי לגרום לגוף לרפא את האזור הפצוע, לשקם רקמות פגועות ולהצמיח רקמות עור חדשות אשר יגרמו לצלקת להיטשטש עד כדי סילוקה ב כ 80%, ולעיתים, להיעלם לחלוטין. הטיפול משטיח צלקות ומטשטש אותן אבל גם משפר באופן כללי את מראה העור באזור המטופל. הוא הופך למוצק וחלק יותר בזכות ההשפעה של כל הטכנולוגיות הללו.

אופן הטיפול

בתחילת כל תהליך נבחר יש צורך לאבחן את סוג העור, להכיר את ההיסטוריה הרפואית של המטופל ולעשות תשאול מסודר הכולל עיון בבדיקות דם ובדיקות אחרות נחוצות. טשטוש צלקות באמצעות לייזר, גלי רדיו ופילינג הינו  בטוח לחלוטין. כל הפרוצדורה נמשכת זמן קצר מאוד וללא תופעות לוואי, כך, שכל מטופל יכול לחזור לענייניו במהירות רבה. מומלץ לבצע את הפרוצדורות סמוך מאוד להיווצרות הצלקת ומיד כאשר הדבר אפשרי מבחינה רפואית. הטיפול בעיתות אלו יעיל יותר, מביא לתוצאות מרשימות והשיפור בצלקות משמעותי. שימוש בשיטות אחרות ובאמצעות תכשירים נעשה על פי הצורך ובקצב הנדרש הנקבע על פי התקדמת הטיפול ועוד. ניתן לבחור בשיטה אחת או יותר על מנת לספק את התוצאות המיטביות ביותר.

אילו עוד שיטות יש?

שיטה נוספת לטשטוש צלקות היא על ידי איפור קבוע או בשמו האחר, פיגמנטציה. בשיטה זאת מחדירים פיגמנטים מיוחדים וטבעיים באמצעות מכשיר מיוחד המכיל מחטים זעירות. החומרים המוחדרים אל רקמות העור תופסים אחיזה בהן. כך, הם צובעים את אזור הצלקת וגורמים לה להיטשטש. שיטה זאת בטוחה ומתאימה מאוד לקרקפות. לאחר הטיפול מקבלים משטח צבוע אחיד המעלים את הצלקות. הטיפול חייב להיעשות לאחד שהצלקת מגלידה. הפיגמנטים מחזיקים מעמד זמן רב ולאחר שהם דוהים ניתן לחזור על התהליך שוב. כל השיטות הללו מייתרות, למעשה טיפולים חודרניים ומורכבים וכן, ניתוחים העלולים להיות מסוכנים. הפתרונות המתקבלים הינם, במרבית המקרים, משביעי רצון. כמובן, שעלותם נמוכה יחסית לפרוצדורות מורכבות בהרבה.