אקנה היא סוג של מחלת עור אשר באה לידי ביטוי בהופעה של פצעונים מוגלתיים בעיקר על הפנים כאשר יש חוסר איזון הורמונלי בגוף (לרוב אצל נערים ונערות בגיל ההתבגרות). לעתים, הפצעים משאירים אחריהם צלקות, בהן ניתן לטפל ולעתים אף להעלימן לחלוטין.

יש מגוון שיטות באמצעותן ניתן לטפל בצלקות האקנה, חלקן משלבות שימוש בחומצות מסוג חומצה גליקולית או לקטית, פילינג כימי, פילינג לייזר, חימום או קילוף של העור.

כיצד נוצרים פצעי האקנה?

אקנה היא למעשה סוג של דלקת כרונית הנוצרת כתוצאה מפתיחה של בלוטות החלב אל תוך זקיקי השערות, אלו מפרישות חלב דרך הנקבוביות מה שגורם להופעה של הפצעים על העור. הפרשת יתר של חלב בתוך בלוטות השומן גורמת לשגשוג של חיידקי האקנה המעודדים את פירוק החלב ויוצרים מוגלה.

איך מטפלים בצלקות שמשאירים פצעי האקנה על הפנים?

שיטות הפילינג השונות לטיפול בצלקות כבר פחות נפוצות, שכן פותחו שיטות חדשניות ומוצלחות יותר המתבססות על מכשור מתקדם. אחת השיטות נקראת Fractional Therapy. מכשירים ייחודיים הפועלים בשיטה זו מנצלים את אנרגיית גלי הרדיו או הלייזר, זאת מבטרה לחמם את העור.

טכנולוגיה הגורמת לעור להתחמם

טכנולוגיה זו מכונה Non Ableativ כלומר היא גורמת לחימום של העור. המכשיר עצמו חודר את שכבת העור העליונה בצורה ממוקדת באזור שבו רוצים להעלים את הצלקת. בשלב השני האנרגיה מגיעה לשכבת העור האמצעית ומחממת את האזור שנמצא מתחת לצלקת. טכנולוגיה מתקדמת זו איננה פוגעת או גורמת לנזקים בעור. למעשה, החימום מסייע לתהליך ייצור תאי הקולגן הגורמים לטשטוש או להעלמת הצלקת. בנוסף, מראה העור משתפר, הופך גמיש, אחיד וחיוני יותר. קיימת טכנולוגיה נוספת המתבססת על אנרגיית הלייזר- טכנולוגיה זו נקראת Ableatic, כלומר היא מקלפת את העור. שתי הפעולות מתבצעות תוך חימום השכבה האמצעית וקילוף חיצוני של השכבה העליונה.