פיגמנטציה הינה תופעה בעור היוצרת כתמים ונגרמת כתוצאה מעלייה במספר תאי העור המייצרים חומרים הנקראים מלנוציטים, אלו אחראיים על חומר המלנין. יש כל מיני סיבות שבעקבותיהן עלולים להיווצר כתמי פיגמנטציה בעור שלנו ביניהן חשיפה מוגברת לשמש, גירויים הורמונליים (היריון), טיפול קוסמטי שאנו מבצעים ועוד. ברגע שעורנו נחשף לשמש, חומצת האמינו המכונה טירוזין הנמצאת בתאים עצמם, הופכת למלנין שתפקידו להעניק לעור שלנו צבע. פעולה זו גורמת בין השאר לייצור מוגבר של מלנין ולתנועה מואצת של רדיקלים חופשיים המעודדים תהליכים חימצוניים בתאי העור. בכדי למנוע התפשטות של הפיגמנטציה ויצירה של כתמים שונים ויחד עם זאת לטפל בבעיה הקיימת, עלינו קודם כל להימנע מחשיפה לשמש ולמרוח על העור שלנו מקדם הגנה התואם את סוג העור שלנו.

כיצד ניתן להעלים כתמי פיגמנטציה?

ראשית כל, בכדי לטפל בבעיה יש לזהות את המקור לכתמים.

  • תכשירים וקרמים – קרמים המכילים ריכוזים של רטין A, נוגדי חמצון דוגמת ויטמין C וויטמין E, מסייעים לבלום את תנועת הרדיקלים וכך מייעלים את תהליך ההבהרה של העור. במצבים בהם הפיגמנטציה נחשבת לחמורה, יש צורך במרשם רופא שכן הריכוזים בפורמולות הנמכרות בחנויות הקוסמטיקה אינם גבוהים מספיק.
  • טיפול פיגמנטציה באמצעות לייזר – הלייזר שולח גל אל התאים עצמם. האנרגיה גורמת לתהליך חימום של הפיגמנט, מה שיוצר קילוף המעודד את הבהרתו של העור שלנו. למעשה, הלייזר סופג אליו את אזורי הפיגמנט ומאיץ את תהליך התחדשות העור שלנו.
  • פילינג – יש סוגים שונים של טיפולי פילינג ביניהם פילינג כימי, פילינג לייזר ופילינג מכני המסייעים גם להאצת תהליך חידוש התאים. בפילינגים השונים משתמשים בחומצות הגורמות להעלמה של הכתמים.

 

בנוסף, ניתן לעשות ניסיון לטפל בבעיה באופן טבעי, זאת באמצעות רכיבים כמו מיץ לימון בשילוב של דבש, שמן שקדים ועוד. את הטיפול מומלץ לעשות בהנחיה של רופא עור או קוסמטיקאית מומחית.