כל מי שעוסק בפעילות ספורטיבית כתחביב או באופן מקצועי חשוף לפציעות גופניות שונות. לאחר אבחון מקצועי ואפיון פציעת הספורט ממנה סובלים יש להקפיד על הנחיות הגורם המטפל כדי לא להחריף את הבעיה ולסבול מפציעה קשה יותר, ועל מנת לשוב לפעילות גופנית סדירה במהירות האפשרית.

במקביל לטיפול המוצע על ידי הרופא כדאי לדעת כי טיפולי ספא שונים, במיוחד עיסויים, יכולים להתאים לסובלים מפציעות ספורט שונות. גם טיפולי שיאצו נחשבים ליעילים וטבילה בג'קוזי, מנוחה בחדרי רוגע ובילוי בסאונה מסייעים להרפיית שרירים, להקלה מכאבים, להחלמה מפציעות ולחיזוק הגוף.

מרפא ומזור בטיפולי ספא לסובלים מפציעות ספורט

סוגי ספורט שונים עשויים לגרום לפציעות ספציפיות האופייניות לסוג הפעילות הגופנית. יש הבדל משמעותי בין פציעות ספורט האופייניות לעוסקים בטניס לבין פציעות האופייניות לכדורגלנים, לכדורסלנים, לשחיינים, למרימי משקולות, למתאבקים, לאצנים וכיוצא בזה. לכן, בתחום הפיזיותרפיה ישנה התמחות ספציפית לפציעות ספורט ושיטות טיפול יעילות לספורטאים.

כאמור, לכל ענף ספורט יש פציעות אופייניות, את טיפולי הפיזיותרפיה נהוג לחלק לטיפולי מניעה והכנת גופו של הספורטאי לפני אימונים ותחרויות ולטיפולי שיקום אחרי פציעות ספורט. פיזיותרפיסט ספורט מקצועי משלב בטיפול טכניקות שונות ועשוי להמליץ גם על טיפולי ספא שונים המסייעים בשיקום הגוף לאחר פציעה. טיפולי ספא באופן שוטף מומלצים לכל הספורטאים כדי להימנע מפציעות ספורט.

כך לדוגמה לספורטאים הסובלים מדלקות ומבעיות במרפקים, בין היתר מרפק טניס ומרפק גולף, כדאי לשלב עיסוי רקמות עמוק כדי לסייע לגוף להחלים מהפציעה באופן טבעי, להחלים מדלקות בעזרת עידוד זרימת הדם וסילוק רעלים מהגוף, כדי להפחית כאבים ולשפר טווח תנועה של מפרק כף היד, המרפק ועוד.

עיסוי שוודי נחשב למומלץ ביותר לפציעות ספורט שונות, טכניקת העיסוי מסייעת לשיפור זרימת הדם לרקמות, לשרירים ולכל איברי הגוף, להרפיית שרירים, לשחרור שרירים מכווצים ולהרגעה. כדאי לדעת כי ספורטאים רבים סובלים מפציעות ספורט הנגרמות כתוצאה ממתח בשרירים כתוצאה מלחץ נפשי, אימון ועומס יתר, תנועה לא נכונה או חבלה טראומטית לגוף. לכן, בעזרת טיפולי ספא ופיזיותרפיה ניתן לסייע להם בשיקום מפציעות ספורט שונות.

טיפולים יעילים לפציעות ספורט ברגליים ובגב

נקעים חוזרים באזור הקרסול, שברי מאמץ, דלקות דורבן וגיד אכילס, כל אלו ועוד הן פציעות ספורט שכיחות בקרב שחקני כדורסל, כדורעף וסוגי ספורט נוספים. גם רצי מרתון וכל מי שמרבה לרוץ באימונים עשוי לסבול מפציעות ספורט כמו דלקות בגידים ומשברי מאמץ. בעזרת טיפולי ספא כמו עיסוי רקמות, עיסוי שוודי וטיפול באבנים חמות ניתן להקל על הכאבים, לסייע לגוף להחלים מהפציעה באופן טבעי ולשפר את זרימת הדם באזור המטופל.

בנוסף, ניתן לעסות באופן נקודתי אזורים שונים בגוף בהם סובלים מפציעות ספורט כמו קרעים ומתיחות, העיסוי מסייע לגוף להשתקם בצורה מהירה ואפקטיבית יותר.

במקביל לעיסוי מומלץ להקפיד על מנוחה בהתאם לצורך, במתקני ספא ניתן לנוח בחדרי רוגע המשרים אווירה נעימה ומרגיעה, גם טבילה בג'קוזי מסייעת לשחרור מתחים ולהפגת כאבים, ומתקני סאונה ואמבט אדים ממריצים את זרימת הדם ומסייעים לגוף להשתקם ולהחלים באופן טבעי.