טיפולי מים הפכו, בשנים האחרונות, למזור אמיתי ומקור לנחמה. הם מאפשרים יותר מכל לחוש את הביטחון, בתנועה, לתרגל ולזוז מבלי לחוש כאב, ולשהות בסביבה, שבאופן טבעי, מרפאה את הגוף והנפש.
אילו טיפולי מים קיימים? למי הם מתאימים? ומהם היתרונות הבריאותיים, שהם מעניקים?

אילו טיפולי מים קיימים?

טיפולי מים או הידרותרפיה שייכים לקבוצת הטיפולים המשקמים, ומאפשרים לכל מי שחש צורך בכך, לחוות את תנועת הגוף, באופן קצת אחר, רגוע יותר, מחבק, ורך. בין טיפולי המים הרווחים ניתן למצוא טיפולים בקבוצות, וטיפולים ליחידים 1:1. טיפוליים הקבוצתיים נערכים בהרכב של 5-6 משתתפים וכוללים תרגילים לחיזוק, שיקום ולהרחבת טווחי התנועה. מדובר בטיפול בן 45-50 דקות, שנערך בבריכה, במים בגובה סביר, ומשולב באביזרי ציפה.

טיפולי מים ליחידים נערכים, בדרך כלל, אף הם בבריכה פרטית, או בחלק מבודד יותר מבריכה שיתופית, ומאפשרים הרפיה מלאה, כאשר המטפל הוא זה שמניע ומאבטח את המטופל. טיפולים אלו נקראים גם ווטסו.

למי מתאימים טיפולי מים?

טיפולי מים מתאימים, למעשה, לכל אדם, החפץ לשפר את איכות חייו, בין אם בגיוון שגרת האימונים, ובין אן מדובר באימון הרפיה. טיפולי מים אידיאלים לטיפול בנפגעי טראומות למיניהם כמו תאונות, לאחר ניתוחים מסובכים או שיקומיים, ובמיוחד באזור הגפיים, הגב ואזורי הליבה בגוף, וכן כאשר קיימת בעיתיות בתנועה, ונדרש טיפול משקם, המאפשר הגדלת הטווחים, ומתן סיוע לגוף ב"לימוד מחדש" של תנועת השרירים התקינה.
מבוגרים, בני גיל הזהב, ספורטאים, משוקמי פציעות, ואף ילדים ופעוטות יכולים כולם להינות מטיפולי מים ליחידים ולקבוצות, אבל לא רק. גם כל מי שחפץ לשעה של הרפיה ומנוחה, יוכל למצוא, שקיימים טיפולי מים אישיים, שישאירו בו חותם.

מהם היתרונות הבריאותיים, שמעניקים טיפולי מים?

על מנת להבין את היתרונות הבריאותיים, המגולמים בטיפולי מים, נדרש להבין מה קורה לגוף האדם, כאשר הוא שוהה, בתוך סביבה מימית. במים גוף האדם קל יותר, עד כמה קל, הוא שוקל כ95% פחות ממשקלו מחוץ לסביבה המימית. קלות הגוף, מאשפרת את התנועתיות הרכה, הכמעט מרחפת, ומיד מאותתת למח להפריש הורמונים מרגיעים כמו אסטרוגן (שמופרש, כאשר אנו מתחבקים) כאשר המח נינוח, גם הגוף חווה את תחושת ההרפיה, קיים פחות חשש לבצע תנועות, שמחוץ למים, שפוט מסבות כאב נוראי. המטופלים, שחווים את תחושת המסוגלות בזכות התנועתיות הבריאה ומתמלאים בביטחון, שאכן יש ריפוי לבעיה שלהם, והשיקום מניב תוצאות חיוביות.
כל אלה משפיעים רבות על הנפש, ותורמים לרפואה.
אנשים, אשר שברו את רגלם, ולא דרכו עליה תקופה ארוכה, לפתע מרגישים את הקרקע, ואין כאב, הם מלמדים את הגוף ואת השרירים לשוב לפעילותם.

לסיכום, אין ספק, שבזכות טיפולי מים רבים יכולים להביא לשיפור רב באיכות חייהם ולא פחות חשוב למזור לנפש.

מרחבי הרשת:
מכיסא המנכ"ל אל פסגת ההר המסוכן באירופה ובחזרה – ראיון עם יורם קראוס