ורידים ברגליים היא תופעה רפואית שמשלבת בתוכה נושא של אסתטיות ובריאות. אותם ורידים ברגליים אשר הופכים לבולטים ונראים לעין עלולים לגרום לבצקות, לכאבים, ליצור דלקות ואף להוביל לדימומים פנימיים. הורידים ברגליים נוצרים מסיבות שונות ביניהן עמידה ממושכת, גנטיקה, היריון, סוכרת ועוד. הדם שלנו זורם לכיוון אחד מלמטה למעלה – לכיוונו של הלב, זאת באמצעות המסתמים החד כיווניים שלנו. ברגע שאלו לא מתפקדים כמו שצריך הדם חוזר לרגליים מה שיוצר התרחבות של הוורידים שהופכים בשלב כלשהו לבולטים. אחת הדרכים להפחית את תופעות הלוואי ולבלום האצה של הבעיה, היא דרך הימנעות מישיבה ועמידה ממושכות ובשימוש בגרביים אלסטיות. דרכים אלו לא יעלימו את הורידים אלא ימנעו החמרה של המצב.

שיטות להעלמת וורידים

במצבים קיצוניים מומלץ לעבור ניתוח להסרת הוורידים, אך מי מאלה שלא יכול לעשות ניתוח, כתוצאה ממחלות לב, מחלות כלי דם, יש שיטות נוספות.

הטרשה ורידית (סקלרותרפיה)

באמצעות שיטה זו, מוחדרת לווריד תמיסה בעזרת מחט דקיקה. התמיסה עצמה גורמת להתעבות של דפנות הווריד אשר נצמדות אחת לשנייה. לאחר הטיפול, מתבצעת חבישה באזורים המתאימים ובסופו של דבר, הווריד מתמוסס. בכדי שהוורידים ייעלמו לחלוטין יש צורך בכמה טיפולים. את הטיפול מבצעים במרפאה והוא נחשב לקצר. אין צורך בהרדמה או בהתאוששות וגם אין צלקות.

העלמת ורידים באמצעות לייזר או גלי רדיו

טיפול בגלי רדיו להעלמת ורידים מחייב הרדמה באזור הברך ובאזור שמסביב לווריד. מבצעים חתך קטן ומחדירים קתטר עד לאזור המפשעה. בזמן שמוציאים את הקתטר, גלי הרדיו גורמים לחימום מקומי של האזור המוביל לכיווץ הווריד ולאטימה שלו. הטיפול בשיטת הלייזר, דומה לטיפול בגלי רדיו והוא מתאים לטיפול בוורידים מורחבים מהאזור של הברך ועד המפשעה.