אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר שמוכרת כמעט לכל אחד מאיתנו היא בלי ספק האקזמה. היא עשויה להיות מציקה ביותר ואף מתסכלת, אך חשוב לדעת שעם טיפול מתאים ניתן בהחלט להתגבר עליה. בואו ננסה להבין מהי בדיוק האקזמה, מי נמצא בסיכון לסבול ממנה ואיך אפשר לטפל בה.

מהי אקזמה?

אקזמה היא שם כולל למחלות כרוניות של העור שבאות לידי ביטוי בעור יבש, אדמדם, סדוק ומגורה. במצבים החמורים ביותר העור אף מגרד ונוטה לדמם וישנו סיכוי לזיהום של האזור. האקזמה הנפוצה ביותר היא אקזמה תורשתית והיא קשורה להיסטוריה משפחתית של אלרגיה או אסתמה.

מי בסיכון לסבול מאקזמה?

האקזמה נפוצה בכל שכבות האוכלוסייה ופוגעת בילדים ובמבוגרים כאחד. האקזמה התורשתית הנפוצה ביותר כאמור היא שכיחה ביותר דווקא בקרב ילדים. כמו כן היא מופיעה בשכיחות זהה אצל נשים ואצל גברים. כאשר אחד ההורים סובל מאקזמה, יש סיכוי של 60 אחוז שגם הילד יסבול מהתופעה. כשמדובר על שני ההורים הסיכויים עולים ל-80 אחוזים ובמרבית המקרים האקזמה תבוא לידי ביטוי עוד לפני גיל שנה.

איך מטפלים בבעיה?

מטרת הטיפול באקזמה היא להקל ולמנוע את היובש ואת הגירוד כדי למנוע זיהום. מומלץ להשתמש בתכשירים כמו משחות להקלה על העור ותחליבי לחות ובמקרים הקלים ניתן להיעזר בתכשירים ללא מרשם רופא ואף בתכשירים טבעיים. במקרים חריפים יותר משתמשים בתרופות המכילות הידרוקורטיזון או קורטי סטרואידים להקלה על הגרד. במקרים של דלקת וזיהום שמתפתח באיזור הנגוע יש צורך להשתמש לעיתים באנטיביוטיקה.

למניעה מומלץ להשתמש בתכשירים טבעיים בלבד, לשמור על לחות העור, להימנע משינויים קיצוניים של טמפרטורה ולחות, להימנע מהזעת יתר או חימום ולהימנע ממגע עם חומרים מעוררי גירוד כמו אריגי צמר. רק בריאות!